ŠAĽA V DÁTACH

Transparentnosť mesta Šaľa (2010–2026)

alebo ako primátor Jozef Belický stiahol mesto z výslnia do šedého priemeru

01 / Šestnásť rokov v dátach

2010–20142016–2026
  1. 20101. miestoskóre 71 %Profil TIS ↗
  2. 20121. miestoskóre 83 %Profil TIS ↗
  3. 20148. miestoskóre 66 %Profil TIS ↗
  4. 201621. miestoskóre 61 %Profil TIS ↗
  5. 20187. miestoskóre 75 %Profil TIS ↗
  6. 202224. miestoskóre 70 %Profil TIS ↗
  7. 202636. miestoskóre 66 %Profil TIS ↗

Hodnotenie sa začalo v roku 2010. Časová os uvádza iba hodnotené roky. Od roku 2022 TIS zverejňuje výsledky raz za štvorročné volebné obdobie. O projekte TIS ↗

Prepad v rebríčku

Poradie Šale v rebríčku 100 samospráv2010: 1. miesto; 2012: 1. miesto; 2014: 8. miesto; 2016: 21. miesto; 2018: 7. miesto; 2022: 24. miesto; 2026: 36. miesto. Spojnice len prepájajú jednotlivé hodnotenia.1.25.50.75.100.1.20101.20128.201421.20167.201824.202236.2026
Celá stupnica 1–100. Vodorovné rozostupy zodpovedajú odstupom rokov.
Presné hodnoty zobrazené v grafoch a odkazy na profily
Poradie a skóre v siedmich hodnoteniach
RokPoradieSkóreZdroj
20101. / 10071 %Profil TIS 2010 ↗
20121. / 10083 %Profil TIS 2012 ↗
20148. / 10066 %Profil TIS 2014 ↗
201621. / 10061 %Profil TIS 2016 ↗
20187. / 10075 %Profil TIS 2018 ↗
202224. / 10070 %Profil TIS 2022 ↗
202636. / 10066 %Profil TIS 2026 ↗

Šaľa bola opakovane najtransparentnejším mestom na Slovensku. Pred nástupom Jozefa Belického do funkcie primátora, bola prvá, prvá a ôsma. Jozef Belický to dobačoval na 36. miesto. Hanba.

Od 1. k 36. miestu. Sedem hodnotení ukazuje, ako sa menilo postavenie Šale v rebríčku Transparency International Slovensko.

Nezávislé spracovanie verejných údajov TIS.
Vývoj zahŕňa poklesy aj zlepšenia. Poradie vyjadruje relatívne postavenie mesta; samo osebe nevysvetľuje príčiny zmien.

Poradie v roku 2026

36.

zo 100 hodnotených samospráv

O 12 miest horšie než v roku 2022

Skóre v roku 2026

66 %

celkové hodnotenie podľa TIS

−4 percentuálne body oproti 2022

Zmeny v oblastiach · 2022 → 2026

5 / 6

oblastí s poklesom / so zlepšením

Z 11 sledovaných oblastí

Zdroj aktuálneho porovnania: Profil 2022 ↗Profil 2026 ↗

02 / Detail poslednej zmeny

Jeden výsledok.
Jedenásť rôznych príbehov.

Porovnanie 2022 → 2026. Zmena je rozdiel zverejnených percent v percentuálnych bodoch (p. b.), nie percentuálna miera rastu.

20222026
Všetkých 11 oblastí: skóre 2022, skóre 2026 a rozdiel v percentuálnych bodoch
Hodnotená oblasť20222026Zmena
I.Prístup k informáciám
84 %
79 %
−5 p. b., pokles
II.Účasť verejnosti na rozhodovaní
96 %
69 %
−27 p. b., pokles
III.Verejné obstarávanie
86 %
60 %
−26 p. b., pokles
IV.Predaj a prenájom majetku
65 %
100 %
+35 p. b., zlepšenie
V.Rozpočet a zmluvy
65 %
68 %
+3 p. b., zlepšenie
VI.Dotácie a granty
54 %
41 %
−13 p. b., pokles
VII.Byty a zariadenia sociálnych služieb
67 %
48 %
−19 p. b., pokles
VIII.Personálna politika
37 %
70 %
+33 p. b., zlepšenie
IX.Etika a konflikt záujmov
18 %
25 %
+7 p. b., zlepšenie
X.Územné plánovanie a stavebný úrad
54 %
77 %
+23 p. b., zlepšenie
XI.Obecné podniky a organizácie
36 %
43 %
+7 p. b., zlepšenie

Zdroj všetkých 11 oblastí: Profil 2022 ↗Profil 2026 ↗

Dĺžka každého pruhu zodpovedá skóre na stupnici 0–100 %. Rozdiely vychádzajú zo zaokrúhlených percent zobrazených v profiloch.

Najväčšie poklesy

  • Účasť verejnosti na rozhodovaní−27 p. b.
  • Verejné obstarávanie−26 p. b.
  • Byty a zariadenia sociálnych služieb−19 p. b.

Najväčšie zlepšenia

  • Predaj a prenájom majetku+35 p. b.
  • Personálna politika+33 p. b.
  • Územné plánovanie a stavebný úrad+23 p. b.
Tieto zmeny opisujú výsledky oblastí podľa metodiky daného roka. Nie sú rozkladom príspevkov k celkovému skóre: oblasti majú rôzne váhy a otázky sa čiastočne menili. Ako čítať porovnanie ↓

03 / Dlhší pohľad

Každá oblasť v čase.

Vyberte oblasť a pozrite si všetkých sedem hodnotení. Pri starších rokoch sa menili aj názvy a obsah niektorých oblastí.

I. Prístup k informáciám

201090 %
2012100 %
201483 %
201679 %
201894 %
202284 %
202679 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

II. Účasť verejnosti na rozhodovaní

201067 %
201287 %
201486 %
201678 %
201896 %
202296 %
202669 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

III. Verejné obstarávanie

201083 %
2012100 %
201496 %
201689 %
201860 %
202286 %
202660 %

Staršie názvy: Verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb. Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

IV. Predaj a prenájom majetku

201050 %
201260 %
201421 %
20165 %
201876 %
202265 %
2026100 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

V. Rozpočet a zmluvy

201088 %
201270 %
201456 %
201676 %
201876 %
202265 %
202668 %

Staršie názvy: Rozpočet. Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

VI. Dotácie a granty

201064 %
201264 %
201429 %
201629 %
201854 %
202254 %
202641 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

VII. Byty a zariadenia sociálnych služieb

201027 %
201255 %
201443 %
201638 %
201855 %
202267 %
202648 %

Staršie názvy: Byty a sociálne zariadenia. Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

VIII. Personálna politika

201040 %
2012100 %
201444 %
201626 %
201869 %
202237 %
202670 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

IX. Etika a konflikt záujmov

201049 %
201276 %
201463 %
201644 %
201842 %
202218 %
202625 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

X. Územné plánovanie a stavebný úrad

201090 %
201280 %
201467 %
201667 %
201871 %
202254 %
202677 %

Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

XI. Obecné podniky a organizácie

2010100 %
2012100 %
201488 %
201657 %
201846 %
202236 %
202643 %

Staršie názvy: Obecné podniky a investície. Hodnoty prepísané z ročných profilov TIS; nejde o časový rad s nemennou metodikou.

04 / Súvislosti sú súčasťou dát

Čo čísla hovoria.
A kde majú hranice.

Pre správne čítanie výsledkov je metodika rovnako dôležitá ako samotné hodnoty.

01 — Menili sa otázky aj váhy

V roku 2026 má 106 zo 116 indikátorov (91,4 %) priamy ekvivalent v roku 2022. TIS upravila aj časť bodových váh. Porovnanie je preto užitočné, ale nie úplne totožné meranie.

02 — Skóre nie je jednoduchý priemer

Oblasti majú rozdielne váhy. Profil Šale uvádza maximum relevantných bodov 95 v roku 2022 a 92,3 v roku 2026. Celkové percentá preberáme priamo z TIS; nepočítame ich ako priemer 11 oblastí.

03 — Transparentnosť nie je dôkaz korupcie

Rebríček sleduje otvorenosť, dostupnosť informácií a pravidlá. Nízke skóre nedokazuje korupciu a vysoké ju nevylučuje. Výsledky samy nepreukazujú príčinnú zodpovednosť konkrétnych politických predstaviteľov.

04 — Výsledok má svoj čas a presnosť

Zber a overovanie dát TIS pre rok 2026 prebiehali od júla do októbra. Rozhodné obdobie sa líši podľa indikátora. Zobrazené percentá sú zaokrúhlené; aj rozdiely na tomto webe majú túto presnosť.

Primárna metodika: TIS — O projekte, mestá ↗ · Konkrétne maximá bodov: Profil 2022 ↗Profil 2026 ↗

05 / Overiteľné pri zdroji

Za každým číslom je zdroj.

Všetky výsledky pochádzajú z profilov Šale v projekte Otvorená samospráva. Rozdiely a grafy sú vlastným spracovaním týchto údajov.

2010
Šaľa · profil TIS ↗1. miesto · 71 % · samosprava.transparency.sk
2012
Šaľa · profil TIS ↗1. miesto · 83 % · samosprava.transparency.sk
2014
Šaľa · profil TIS ↗8. miesto · 66 % · samosprava.transparency.sk
2016
Šaľa · profil TIS ↗21. miesto · 61 % · samosprava.transparency.sk
2018
Šaľa · profil TIS ↗7. miesto · 75 % · samosprava.transparency.sk
2022
Šaľa · profil TIS ↗24. miesto · 70 % · samosprava.transparency.sk
2026
Šaľa · profil TIS ↗36. miesto · 66 % · samosprava.transparency.sk
TIS